FŐOLDAL PODCAST BESZÉLGETÉS KULTÚRA KÖZÉLET AJÁNLÓ TÁMOGATÁS

Ezt kell tudni a vallásokról általánosságban

2017. augusztus 21. 16:44 - Becstelen Majom

36346.png

Minden emberi kultúra hisz a szellemekben, Istenekben vagy isteni lényekben. Ezért az embert gyakran hívják homo religiosus-nak, azaz vallásos embernek. Sok tudós próbálta már kutatni a vallás eredetét és kialakulásának okait azzal a céllal, hogy demisztifikálják istent, több-kevesebb sikerrel. Hogy miért vallottak kudarcot? Azért mert a hit nélkülözhetetlen emberi tulajdonság, a vallás alapja, öntudatunk szerves része és az esetek többségében megingathatatlan. Éppen ezért úgy gondolom, hogy a tudománynak nem ez a feladata.

Persze vannak fanatikus vak hittel rendelkező istenfélő emberek, akik tagadják a tudomány vívmányait és akárhányszor bizonyítást nyer egy tézis, ők azt hozzá igazítják a vallásos hiedelmeikhez, ezzel csökkentve a két világnézet közti ellenmondás által keltett feszültséget. Vannak olyan istenhívő emberek, akik a vallást, vagy vallásokat, csak erkölcsi kódexnek tekintik, egyfajta lelkiismereten alapuló morális életvitelhez vagy útmutatónak, amivel egy magasztosabb célt lehet elérni. Vannak olyan emberek is, akik minden fajta vallást elutasítanak, ők az ateisták.

Elsőről úgy gondolom nem egészséges, másodikról úgy gondolom, ha ilyen lenne minden hitfogadó, annak örülnék a legjobban, a harmadik csoportot meg teljesen megértem. Ugyan akkor véleményem szerint nem ez határoz meg egy embert. Mindhárom csoportban ugyanis munkálkodik valami közös amit lelkiismeretnek hívunk és ami emberré tesz minket.

Viszont a vak hittel rendelkező fanatikus fundamentalista hit tud az emberek körében a legdestruktívabb lenni, főleg ha az iszlámmal kombinálódik. Mert míg a modern hitek, ha csak az orvostudományt tagadják meg úgy, hogy nem adatnak be egy gyereknek védőoltást, mert autizmust okozhat, vagy jobban hisznek a szakrális gyógyításban, akkor csak közvetett módon követelhetnek emberéletét. Ellentétben az iszlámmal, ami közvetlen módon gyilkol öngyilkos merényletek által.

A hitnek különböző fokozatai lehetnek; a gyanú és feltételezés olyan hit, melynek hívője szükségét érzi annak bizonyítását. A vélemény fokozat már határozottsággal rendelkezik, amit meg lehet cáfolni ellenérvekkel. A meggyőződés viszont már olyan erős hit, amit a hívő nagyon nehezen vagy egyáltalán nem ad fel. A Facebook algoritmusok egyébként folyamatosan azon munkálkodnak, hogy a vélemény ellenérvekkel sose találkozhasson és ez által azt a meggyőződés szintjére emelje.

Mindent egybevetve úgy gondolom a hit egy olyan élettani tulajdonsága az embernek, amit meg kell tanuljon felelősséggel használnia. A fundamentalista vallások ellen pedig fel kéne lépnünk, főleg ha az iszlámmal ötvöződik.

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://becstelenmajom.blog.hu/api/trackback/id/tr3212769722

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása