A vita egyidős az emberiséggel, így joggal gondolhatnánk, hogy mindenkinek a kisujjában van a technika. Természetesen erről szó sincs, és naponta szembetalálkozunk kevésbé szerencsés sorstársainkkal, akik kerülik a konfliktust, így egy vitába sem szívesen szállnak bele, vagy ha meg is teszik, úgy mennek neki, mint egy háborúnak: nyerni kell bármi áron. Hiszem azonban, hogy a vita több üres fecsegésnél. A vitát lehet sportként is tekinteni, alázatot tanúsítani és tisztelni a beszélgetőpartnerünket, hiszen legértékesebb vagyonát bízza ránk: az idejét és a véleményét. Ekkor viszont nekünk is sportszerűnek kell lennünk, és betartani az íratlan szabályokat, hogy a beszélgetést minél gördülékenyebbé tegyük. A soron következő lista tehát abban az optimista hitben készült, amelynek alapja, hogy a habzó szájú vitatkozás és trollkodás háttérbe szorítható, és ismeretekkel felvértezve minél több ember konstruktív és gondolatébresztő vitákat folytathat egymással.
Gondold át az érveidet
Az első és legfontosabb, hogy legyenek érveid. Érvek nélkül nem lehet vitázni, még akkor sem, ha erre már sok példát láttál. Spoiler alert: a „baszdmeg” és a „laza vagyok, leszarlak” szerkezetek nem tartoznak az érvek kategóriájába. Gondold végig magadban a témát és vedd számba, tudsz-e 5 szilárd érvet felhozni mellette és/vagy ellene. Ezek tükrözzék a véleményedet de mégis legyenek tényszerűek, alátámaszthatóak. Ha az a legjobb magyarázatod az érvedre, hogy „azért, mert csak” akkor minden bizonnyal nem választottál megfelelően tényszerű érvet.
Pro tipp: fogyassz minél több olyan témájú tartalmat, amely választott témádat boncolgatja, és ilyen formán igyekezz minden oldalról megismerni a témád. A legtöbb hírportál, vagy tv csatorna sajnos elfogult, és ez ellen csak további tájékozódással szállhatsz harcba. Ne elégedj azonban meg, ha két-három portál is a te véleményedet támasztja alá, sőt kezdj gyanakodni. Könnyű beleesni az önigazolás csapdájába.
Légy objektív
Próbálj fókuszálni a témára, és arra, mit mondanak neked. Ne az legyen a fontos a számodra, miképp néz ki a vitapartnered, milyen a vallása, bőrszíne vagy szexuális hova-nem-tartozása. Tedd félre az előítéleteidet, és koncentrálj a tényekre. Ha a partnered intelligenciáját firtatod, nem juttok közelebb a beteljesüléshez, ami végül minimum mindkettőtök idejének fecsérlését fogja jelenteni, rosszabb esetben pedig haragban is fejezitek be a vitát. A cél lebegjen a szemed előtt, ami ideális esetben a vitázók szellemi fejlődése. Ha a vitapartnered kezdene személyeskedni, végy egy mély levegőt, és tedd nyilvánvalóvá mennyire nem sportszerű a viselkedése.
Pro tipp: Az objektivitást érdemes fizikai erőszak nélkül fenntartani. Ha semmiképp nem tudod elkerülni a személyeskedést, inkább állj tovább. Ha csontok törnek, a küldetés elbukott.
Tiszteld a vitapartnered véleményét
A vita ideális esetben úgy kezdődik, hogy a vitapartnerek nem értenek egyet. Ebből adódóan könnyen kialakulhat a két fél között feszültség, amennyiben az idő múlásával a vélemények nem közelednek egymáshoz. Ijedtségre azonban semmi ok, ez a folyamat természetes velejárója és gyakran független a képességeidtől. Lehetnek akármilyen jók az érveid, ha a vitapartnerednek elég szilárd a meggyőződése nem fogja megváltoztatni a véleményét, de nem is ez a cél. Ahogy a második pontban már elhangzott, a lényeg, hogy a nap végén tanuljunk valamit. Amennyiben minden érvedből kifogysz, ezt sportszerűen lásd be és egyezzetek ki egy döntetlenben.
Pro tipp: Ajánld fel, hogy folytassátok a témát egy következő alkalommal. Biztos lehetsz benne, hogy a vitapartnered újabb érvek után fog kutatni, tehát tégy te is így. Járjátok körül alaposan a témát!
Gyakran nem a tiéd az egyetlen helyes megoldás
Akármennyire is felkészült vagy egy adott témában, nem vagy tévedhetetlen, és ezt el kell fogadnod. Ha tehát mindketten ellőttétek az összes érveteket és nincs már tovább, akkor ezt fel kell ismerni. Érdemes átgondolni ilyenkor, hogy tényleg elég jók voltak-e az érveid. Brit tudósok talán egyetértenének azzal az állítással, hogy 100-ból 100 ember úgy gondolja a vita végén: neki bizony igaza van. Témától függ ugyan, de a legtöbb kérdésnek nincs univerzális megoldása, és ezt te se téveszd a szemed elől. Bármennyire is úgy gondolod, neked van igazad, könnyen lehet, hogy valóban igazad van de a vitapartnerednek is. Rosszabb esetben azonban egyáltalán nem sikerült a helyes oldalt választanod, de ekkor érdemes erőfeszítést tenni és mégis belátni a lehetetlent: tévedtél. Talán az egyik legnehezebb, de ha ezt egyszer elsajátítod, minden vita könnyebben fog csúszni.
Pro tipp: a vita után vond le a következtetéseket és gondold át az érveket, amit a partnered felhozott. Lehet a vita hevében nem sikerült meggyőznie de volt ott pár érdekes tény, amit eddig nem tudtál, és talán érdemes lehet utánuk nézni.
Gyakorlás teszi a mestert
Elcsépelt közhely, de a vitában is a gyakorlás nyújtja a legnagyobb segítséget. Persze, ahogy a konditeremben is ha rossz berögződéssel végzel helytelen gyakorlatokat, annak sérülés lesz a vége, így a vitában is könnyen arcon találhat vágni kevésbé illedelmes vitapartnered ha a rossz berögződéseidet gyakorlod. Vedd sorba az imént elhangzottakat és gondold át, valóban mindent megteszel-e, hogy minőségi időtöltést kínálj magadnak és beszélgetőtársadnak egyaránt!
Pro tipp: Ha vitába szállnál velem, és úgy gondolod kimaradt valami igazán fontos az iménti listából, vagy csak úgy látod az elhangzott érvek egy része szimplán baromság, ne habozz: írd meg kommentben.